Oferta jednostki
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO W OLSZTYNIE
ul. Tadeusza Kościuszki 70, 10-553 Olsztyn
tel. 895248240
e-mail: kancelaria@sp2.olsztyn.eu
WWW: http://www.sp2olsztyn.pl/
imię i nazwisko dyrektora: Iwona Jasińska
Lista oddziałów
Nazwa oddziału | Szczegóły |
---|---|
SP02 - klasa I |
Dodatkowe informacje
Jednostka publiczna/niepubliczna:
Publiczna
Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych:
Nieprzystosowany
Możliwość wyżywienia:
Własna kuchnia
Basen:
Nie
Prowadzi świetlicę:
Tak
Godziny pracy świetlicy:
06:30 - 17:00
Pracuje na zmiany:
Dwie zmiany
Monitoring:
Tak
Psycholog:
Tak
Opis jednostki
WSPOMAGAMY ROZWÓJ UCZNIÓW, ZAPEWNIAJĄC WSZECHSTRONNĄ POMOC:
1/ Udzielamy Uczniom wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, organizując zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, zajęcia terapeutyczne i zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, indywidualną pomoc psychologa szkolnego, pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego, logopedy szkolnego, nauczycieli specjalistów.
- Bierzemy udział w projektach i programach zewnętrznych umożliwiających uczniom rozwijanie umiejętności społecznych m.in. w Ogólnopolskim Projekcie Wspólnie Mocniejsi -uczymy się przez integrację oraz programie profilaktycznym Godzina dla Młodych Głów Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.
- Realizujemy program Szkoła Promująca Zdrowie, otrzymaliśmy Certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Promująca Zdrowie. Sukcesem zakończył się nasz udział w kampanii Zdrowie po Dzwonku i jako pierwsi w naszym mieście uzyskaliśmy Certyfikat Zdrowego Sklepiku.
- Poszerzamy ofertę zajęć sportowych dla uczniów klas I-III w zakresie lekkoatletyki i piłki ręcznej.
- Organizujemy dodatkowe zajęcia ogólnorozwojowe: od IX 2016r. – z inicjatywy rodziców i nauczycieli – rozpoczął swą działalność Uczniowski Klub Sportowy Akademia Dwójki Olsztyn, którego głównym celem jest organizacja zajęć sportowych dla członków stowarzyszenia w celu wszechstronnego rozwoju ich sprawności fizycznej i umysłowej.
- Realizujemy zewnętrzne programy profilaktyczne, np. Szkolny Klub Sportowy (program Ministerstwa Sportu i Turystyki), Ośrodek Szkolenia w Piłce Ręcznej, Lekkoatletyka dla każdego, 5 porcji owoców, warzyw lub soku, Trzymaj formę!, Ogólnopolski Program Profilaktyczny Sportowe Talenty, program profilaktyczny Bezpieczny Puchatek, organizowany we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
- Za prowadzenie i rozwijanie działań promujących prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną w ramach projektu Zachowaj równowagę otrzymaliśmy certyfikaty: Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej.
- Wdrażamy innowacje pedagogiczne zarejestrowane w Szkolnym rejestrze innowacji.
- Tworzymy własne programy, a największą inicjatywą w ostatnim czasie był projekt Akademia Dwójki, współfinansowany z EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Na przestrzeni trzech lat (2018-2021) realizowane były zajęcia dla 267 grup uczniów z klas I-VIII przez 63 nauczycieli tj. ok. 45% ogółu nauczycieli z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej (ogółem w zajęciach wzięło udział 1039 uczniów).
- Od roku szkolnego 2009/2010 uczniowie biorą udział w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, umożliwiającym dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną) oraz pogłębienia wiedzy na temat sztuki filmowej.
- Kształtujemy postawy proekologiczne poprzez podejmowanie różnorodnych działań w szkole i jej otoczeniu, czego efektem jest czterokrotne zdobycie prestiżowego Certyfikatu Zielonej Flagi. Ponadto otrzymaliśmy Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Przyjazna Środowisku (2023 r.).
5/ Podejmujemy współpracę z licznymi partnerami w zakresie wzbogacania oferty, np. z Fundacją Uniwersytet Dzieci - realizacja projektu Szkoła Uniwersytetu Dzieci, z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym - realizacja projektu Akademia Dzieci, z Instytutem Pamięci Narodowej – w zakresie szkolnych obchodów świąt narodowych, z Uniwersytetem Młodych Odkrywców.
6/ Aktywizujemy uczniów, umożliwiając im pracę w wolontariacie (Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło PCK, udział w licznych akcjach na rzecz potrzebujących).
7/ Dbamy o zarówno o estetyczny wygląd pomieszczeń i korytarzy szkolnych, jak i ciągłe wzbogacanie i unowocześnianie bazy szkoły. Realizujemy programy zewnętrzne, przyczyniające się nie tylko do rozwoju infrastruktury, ale również wsparcia edukacji przez całe życie i rozwijania kompetencji kluczowych, m.in.
- W ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości zakupiliśmy sprzęt, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły uczą się poprzez eksperymentowanie i zdobywają w ten sposób praktyczne umiejętności w zakresie kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
- Dzięki rządowemu programowi Aktywna tablica zakupiliśmy pomoce do zajęć specjalistycznych z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.: sprzęt TIK i programy do terapii logopedycznej, psychologicznej, do rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych, funkcji słuchowych, wzrokowych, doskonalenia umiejętności matematycznych, polonistycznych oraz laptopy. Nasi uczniowie korzystają z nich korzystali na zajęciach z psychologiem i pedagogiem, zajęciach rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, dydaktyczno-wyrównawczych.
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 przyczynił się do wzmocnienia czytelnictwa oraz modernizacji bibliotek szkolnych. Wzbogaciliśmy księgozbiór, zorganizowaliśmy różnorodne formy wydarzeń promujących czytelnictwo, angażując środowisko szkolne i lokalne w liczne akcje czytelnicze.
- Cyfrowa szóstka (Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 9: Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, Działanie 9.3.: Infrastruktura edukacyjna) - dzięki projektowi nasza szkoła została doposażona w sprzęt, umożliwiający rozwijanie kompetencji kluczowych w oparciu o nowoczesne technologie. Powstały kolejne pracownie: pracownia nauk ścisłych i nauczania eksperymentalnego i pracownia ICT.
8/ Bierzemy udział w projektach i programach podnoszących świadomość o bezpiecznym i higienicznym korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych, m.in. Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo fundacji Dbam o mój zasięg. Działania te promują inicjatywy podkreślające ważność relacji osobistych w świecie cyfrowym oraz wspierają uczniów w ich rozwoju i przygotowaniu do wyzwań współczesnego świata.
9/ Kształtujemy postawy patriotyczne, tożsamość narodową, więzi z krajem ojczystym oraz współuczestniczymy w pielęgnowaniu tradycji poprzez realizację licznych projektów szkolnych dla klas I- VIII oraz projektów ogólnopolskich, np.: #SzkołaPamięta, Szkoła do Hymnu. Ponadto organizujemy liczne konkursy o tematyce patriotycznej i regionalnej, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, gazetki, wystawy, apele okolicznościowe związane z ważnymi rocznicami państwowymi i regionalnymi.
Szczególne osiągnięcia uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie:
- Szkoła dwukrotnie została wyróżniona za jakość zarządzania przez Kapitułę konkursu Warmińsko-Mazurska Nagroda Jakości: nagroda główna za Doskonałość Zarządzania, wyróżnienie I stopnia za Doskonałość Zarządzania.
- Minister Edukacji Narodowej przyznał szkole Certyfikat Szkoła Niepodległej 1918-2018 (II 2019).
- W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynie otrzymała wszystkie trzy Certyfikaty w ramach konkursów organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty: Szkoła Promująca Bezpieczeństwo, Szkoła Przyjazna Środowisku oraz Szkoła Wierna Dziedzictwu. Podejmowane w naszej szkole działania na rzecz uzyskania Certyfikatu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo miały na celu przede wszystkim poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz zapobieganie zjawisku agresji i przemocy. W konkursie Szkoła Przyjazna Środowisku wyróżnione zostały prowadzone w naszej szkole przedsięwzięcia na rzecz poszanowania zasobów środowiska, angażujące całą społeczność. Konkurs Szkoła Wierna Dziedzictwu docenił naszą placówkę za działania ukierunkowane na kształtowanie postaw patriotycznych oraz odwoływanie się do kulturowego dziedzictwa i kultywowaniu tradycji.
- Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wielokrotnie przyznał szkole wyróżnienie za największą w województwie liczbę laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych; ponadto nasi uczniowie zdobywają wysokie lokaty w przedmiotowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz osiągają znaczące sukcesy sportowe.
- Od 2005 roku realizujemy światowy program edukacyjny Odyseja Umysłu, a szkolne drużyny Odysei Umysłu czterokrotnie zdobyły tytuł laureata na Ogólnopolskich Finałach Odysei Umysłu (2006/2007, 2008/2009, 2016/2017, 2018/2019), zyskując prawo uczestnictwa w Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA. W roku szkolnym 2012/2013 i 2018/2019 drużyny Odysei Umysłu w nagrodę za II miejsce w ogólnopolskim finale wzięły udział w EuroFestiwalu w Niemczech i w Rosji, a w roku szkolnym 2021/2022 drużyna Odyseuszy uzyskała V miejsce w Wirtualnych Finałach Światowych Odysei Umysłu.
- Z sukcesem zrealizowaliśmy programy ogólnopolskie, których owocem są certyfikaty: Szkoła z klasą, Nauczyciel z klasą, Uczniowie z klasą, Szkoła z Prawami Dziecka, Szkoła Odkrywców Talentów, Szkoła w Ruchu, Szkoła gotowa na TIK, Chronimy Dzieci, Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo .
- Od roku szkolnego 2019/2020 Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia trzem absolwentom naszej szkoły za wybitne osiągnięcia edukacyjne
NAJMŁODSI UCZNIOWIE
Dla uczniów klas I-III przeznaczone jest 2.piętro budynku naszej szkoły. Znajdują się tam:
- sale edukacji wczesnoszkolnej, wyposażone w sprzęt multimedialny, monitory interaktywne oraz pomoce dydaktyczne, służące aktywizowaniu procesu kształcenia, półki na przybory i książki dla każdego dziecka;
- sala języka angielskiego;
- bogato wyposażone sale do zajęć specjalistycznych: sala integracji sensorycznej i sala terapii pedagogicznej.
Ponadto uczniowie mają do dyspozycji Szkolne Centrum Aktywności Ruchowej, salę gimnastyczną, aulę szkolną, bibliotekę z bogatym księgozbiorem i Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej oraz dwie nowoczesne pracownie informatyczne.
Zajęcia w klasach I-III odbywają się w systemie dwuzmianowym.
Przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych i po ich zakończeniu dzieci od klasy pierwszej mogą spędzić czas w świetlicy w godzinach od 6.30 do 17.00 oraz skorzystać z oferty stołówki szkolnej.